Szukaj Teraz


9/08/2010

Dlaczego mężczyźni są niewierni?





Z najnowszych badań wynika, że niewierność niektórych mężczyzn ma podłoże genetyczne. Specjaliści przekonują jednak, że to po prostu wygodna wymówka dla zdradzających, gdyż kluczową rolę odgrywają też uwarunkowania rodzinne, czynniki kulturowe oraz relacje z partnerką.
Cathy jest tuż po czterdziestce, ma blond włosy i 157 centymetrów wzrostu. Mieszka w Londynie z czwórką dzieci. Jej świat zawalił się dwa lata temu, gdy jej partner Dave zostawił ją po 20 latach dla kobiety o połowę młodszej od siebie.  

Znajdowała rachunki na biżuterię, której nigdy nie dostała; słyszała potajemne rozmowy telefoniczne; a Dave przez lata flirtował z kobietami. Ale mimo to przeżyła szok, gdy przyjaciółka zabrała ją na obiad i powiedziała jej, że Dave ma romans i że większość ich znajomych o tym wie.  

Z początku wszystkiemu zaprzeczał. Później obiecywał poprawę. Ale niecałe dziewięć miesięcy potem, przed świętami Bożego Narodzenia, było już jasne, że kochanka zajmuje w jego życiu ważne miejsce.  

- Uderzyło mnie podobieństwo do historii jego ojca, który postąpił dokładnie tak samo i zostawił żonę, z którą był ponad 20 lat, dla dziewczyny młodszej od jego najmłodszego dziecka - wspomina Cathy. - Dave zawsze był ulubieńcem ojca i był z nim najbliżej związany. I być może podświadomie uważał, że jego zachowanie było w porządku. Gdy mu to powiedziałam, zaprzeczył, ale ja mam co do tego wątpliwości.

Opublikowany ostatnio raport szwedzkich naukowców z Karolinska Institutet (Instytut Karolinska) wskazuje, że męska niewierność nie jest zwykłym wymysłem, ale może mieć podłoże genetyczne. Badania wykazały, że mężczyźni dziedziczący wariant genu, który wpływa na działanie ważnego hormonu odpowiadającego za więzi społeczne - tzw. wazopresynę - częściej tworzą nietrwałe związki i mają problemy małżeńskie.  

Nie jest to więc wina ani Dave’a, ani Cathy, bo jego skłonność do zdrady jest wrodzona. Cathy jest oczywiście przekonana, że to przykład ojca usposobił Dave’a do podobnych zachowań.. Ale czy naprawdę istnieje ”gen niewierności”?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz